گالری
کتاب های کودک و نوجوان

امروز، فرصت ديگري است براي خوب بودن؛ فرصت‌ها را غنيمت شماريم
 • http://mahyarbooks.ir/images/baner/photo028.jpg

  آرزويم اين است

  چند خطي گرچه كوتاه

  گرچه عاجز در شكر و سپاس

  بماند يادگار از اين بنده محتاج

  كه نيست او را تواني جز با ياري معبود

  زهره مهديان

ناراحتي‌هاي شايع بعد از زايمان

ناراحتي‌هاي شايع بعد از زايمان

ناراحتي در ناحيه واژن و محل بخيه‌ها
معمولا بعد از زايمان درد و ورم در ناحيه قسمت خارجي دستگاه تناسلي احساس مي‌شود كه اين ناراحتي هنگام راه رفتن بيشتر مي‌گردد. براي رفع اين درد توصيه مي‌شود آب ولرم را با مقدار كمي بتادين مخلوط كرده و خانم زائو در آن بنشيند. در صورت درد شديد لازم است به دكتر خود مراجعه نموده و از داروها و مسكن‌هاي مناسب استفاده شود. چنان‌چه درد بيش از حد آزار دهنده است، بايد توسط متخصص مورد معاينه قرار گيرد.

بواسير
اين بيماري كه ناشي از زور زدن زائو است، بعد از زايمان بسيار شايع و براي زائو بسيار آزار دهنده است. خانم زائو لازم است در مخلوط آب ولرم و بتادين بنشيند. در صورت شدت درد، مسكن تجويز مي‌شود.

اختلال در قاعدگي
خانم‌هاي شيرده ممكن است 2 ماه تا يك سال و نيم بعد از زايمان پريود شوند. در اين خانم‌ها احتمال تخمك‌گذاري كم است. اما خانم‌هايي كه شيرده نيستند 6 تا 8 هفته بعد از زايمان پريود خواهند شد و معمولا يك ماه و نيم بعد از زايمان تخمك‌گذاري مي‌كنند. به همين دليل امكان بارداري مجدد وجود دارد. البته شيردهي نمي‌تواند از بارداري جلوگيري كند. بنابراين اقدامات لازم جهت جلوگيري از بارداري مجدد ضروري است. اگر بعد از پايان شيردهي هنوز قاعدگي صورت نگرفته است لازم است با متخصص زنان مشورت شود.

عفونت هاي بعد از زايمان
عفونت‌هاي بعد از زايمان در برخي از خانم‌ها شيوع بيشتري دارد: خانم‌هايي كه جفت بعد از زايمان به طور خودبه‌‌خود خارج نشده و با دست آن را خارج كرده‌اند؛ خانم‌هايي كه مدت زايمان طولاني‌تري داشته و معاينات داخلي زيادي بر روي آن‌ها صورت گرفته است؛ خانم‌هايي كه24 ساعت بعد از پاره شدن كيسه آب زايمان كرده‌اند؛  خانم‌هاي مبتلا به كم‌خوني و نيز خانم‌هايي كه به نكات تغذيه‌اي و بهداشتي چندان اهميت‌ نمي‌داده‌اند؛ به همين دليل مراقبت‌هاي كامل و دوره‌هاي در طول بارداري و بعد از آن ضروري است.
ترشحات بعد از زايمان
ترشحات بعد از زايمان طبيعي است و در چند روز اول به رنگ خون بوده، بعد از آن كم رنگ شده و به رنگ سفيد در مي‌آيد.
درد بعد از زايمان (پس درد)
اين درد به علت جمع شدن رحم ايجاد مي‌شود و معمولا بتدريج رفع مي‌گردد. اين ناراحتي بيشتر در خانم‌هاي شيرده احساس مي‌شود و در صورت درد شديد از سوي متخصص مسكن تجويز مي‌شود.
ايجاد لخته در عروق پاها
در اين بيماري در ناحيه وريدهاي پا (سياهرگ‌ها) خون لخته مي‌شود و اگر درمان به موقع صورت نگيرد، لخته‌هاي ايجاد شده وارد جريان خون شده،  باعث انسداد عروق قلب و مغز مي‌گردد. از جمله علايم اين بيماري ورم يا و درد است كه به محض مشاهده، مراجعه به پزشك و درمان صحيح ضروري است.
كاهش وزن
بعد از زايمان تقريبا 5 تا 6 كيلوگرم از وزن زائو كم مي‌شود كه ناشي از خروج جنين، جفت و خونِ خارج شده است. در طول يك هفته پس از زايمان تقريبا 3 كيلوگرم ديگر از وزن  خانم كم مي‌شود. به مرور 6 ماه بعد از زايمان وزن به حالت قبل از بارداري مي‌رسد. ولي برخي خانم‌ها با كاهش يك‌باره وزن مواجه مي‌شوند كه بايد توسط متخصص بررسي شود.

تنگي نفس
برخي از خانم‌ها بعد از زايمان با تنگي نفس يا درد سينه مواجه مي‌شوند. اگر ظرف مدت كوتاهي اين ناراحتي برطرف نشد لازم است به متخصص مراجعه شود.
افسردگي
افسردگي بعد از زايمان كه در اكثر خانم‌ها با شدت‌هاي متغير بروز مي‌كند بايد زير نظر متخصص تحت درمان قرار گيرد.

 

ليلا سماوات
كارشناس ارشد مامايي

 
پیام مدیر
لحظه‌هاي‌تان مملو از مهرباني ..... زهره مهديان
کتاب های عمومی

تقویم فارسی
 
سه شنبه
1393
مرداد
7